Miłośnikom przyrody, historii i fortyfikacji polecamy wyprawę rowerem nad Wisłę i do Twierdzy Modlin. Wypożyczając od nas rower, cały dzień można spędzić aktywnie podróżując nad Wisłą po dróżkach i bezdrożach, a także można zwiedzić i twierdzę modlińską.
Z Łomny nad wał wiślany można dojechać w kilka minut. Później przez wał powodziowy i nad Wisłę. Znajduje się tu jedna z najładniejszych wiślanych plaż. Można tam pobyć przez chwilę i poobserwować przyrodę. Aby dojechać do Modlina należy wrócić nad wał. Wzdłuż wału prowadzi polna droga, która z czasem przechodzi w szutr, a później w asfalt. Dojazd do Twierdzy powinien zająć ok. 40 – 50 minut, bo główny zespół fortyfikacji znajduje się zaledwie 13 km od Łomny. Sam dojazd nie jest męczący ani długotrwały, za to ile czasu poświęcicie na zwiedzanie twierdzy – to zależy już tylko od Was.
Środkowa Wisła
Środkowy odcinek Wisły – ciągnący się od Puław przez Warszawę, Łomnę, Twierdzę Modlin, aż do Płocka wyróżnia się pod względem walorów przyrodniczych dzięki zachowanemu naturalnemu charakterowi. Rzeka rozlewa się tu na szerokość od 600 do 1200 m. Widziana z lotu ptaka zadziwia mozaiką piasku, wody i zieleni, którą tworzą znajdujące się w jej korycie ławice, łachy i kępy. Wygląd koryta rzeki podlega nieustannym zmianom – piaszczyste „wyspy” ulegają niszczeniu, to znów powstają w innym miejscu. Rzeka tworzy przestrzeń wokół siebie, którą zajmują dziesiątki zbiorowisk roślinnych, zamieszkiwanych z kolei przez setki gatunków zwierząt. Fragment środkowego biegu Wisły został włączony do europejskiej sieci obszarów chronionej przyrody zwanej Natura 2000. Od kilku lat rzeka cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród kajakarzy. Spływy kajakowe Wisłą należą do wyjątkowych atrakcji. Podobnie jak i wycieczki rowerowe nad Wisłą.
Klika słów o powstaniu Twierdzy
Modlin jest położony u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry – to idealna lokalizacja pod względem obronnym. Już w XVII wieku założyli tu obóz warowny Szwedzi, a później miejsce przykuło uwagę Napoleona. To on zdecydował o zbudowaniu zespołu fortyfikacji w Modlinie, na wysokim brzegu, w miejscu, gdzie Narew łączy się z Wisłą. Później twierdzę rozbudowali Rosjanie. W efekcie powstał zespół umocnień z cytadelą otoczoną podwójnym pierścieniem fortów. Twierdzę obsadzały wojska polskie, francuskie, rosyjskie i niemieckie. Do historii przeszła zwłaszcza bohaterska obrona Twierdzy Modlin we wrześniu 1939 r.
Zwiedzanie Twierdzy Modlin
Twierdza Modlin obejmuje bardzo rozległy teren – to w końcu największa twierdza w Europie. Fortyfikacje znajdują się nie tylko w Nowym Dworze Mazowieckim, ale też w okolicznych gminach – Wieliszewie, Czosnowie, Leoncinie, Pomiechówku i Zakroczymiu. Skąd więc zacząć zwiedzanie? Najwygodniej skierować się do Centrum Informacji Turystycznej w Modlinie Twierdzy, zaopatrzyć się w mapy, o wszystko dopytać i… zdecydować. Może się okazać, że jeden dzień na zwiedzenie Twierdzy to za mało.
Cały obszar fortyfikacji jest ogromny, a sposób jego zwiedzania zależy tylko od nas. Można odwiedzić Muzeum Kampanii Wrześniowej, obejrzeć kolekcję pojazdów wojskowych, wspiąć się na Wieżę Tatarską albo po prostu przejechać się szlakiem poprowadzonym w sąsiedztwie najważniejszych obiektów twierdzy. Można też zdecydować się na bardziej ekstremalne zwiedzanie, czyli wspiąć się na wały, zejść do tuneli albo zwiedzić Front Modlin z podziemnymi przejściami kontrminerskimi. Wszystko zależy tylko od ciebie – możesz potraktować zwiedzanie Twierdzy jako przygodę, albo jako spokojną rodzinną przejażdżkę. Specjalnie dla dzieci przygotowano tutaj trasę Baśki Murmańskiej, która jest grą miejską i prowadzi przez ważniejsze punkty Twierdzy Modlin. A kim była Baśka? Niedźwiedziem polarnym. Co robiła w Twierdzy? Tego można dowiedzieć się już na miejscu;)
Twierdzę można zwiedzać samodzielnie albo z przewodnikiem. Zwiedzając na własną rękę nie mamy dostępu do wielu obiektów, za to możemy dotrzeć do mniej uczęszczanych ścieżek. Z przewodnikiem z pewnością można poznać Twierdzę lepiej i trafić do atrakcji, których samodzielnie nie uda nam się znaleźć. To naprawdę bardzo skomplikowany obiekt, wewnątrz murów toczy się normalne miejskie życie i odwiedzając Twierdzę po raz pierwszy zwyczajnie można się trochę pogubić.
Powrót do wypożyczalni
Po przejażdżce wśród fortów (albo po wędrówce po podziemiach) do wypożyczalni możesz wrócić nieco inną drogą, na przykład szlakami Puszczy Kampinoskiej lub przez Zakroczym i Dębinę. W Zakroczymiu warto się jeszcze zatrzymać przy Forcie I, a później już spokojną, płaską trasą dojechać do Łomny.
Rowerem nad Wisłę i do Twierdzy Modlin to jedna z najpopularniejszych tras wybieranych przez naszych klientów. Trasa niezwykle malownicza i ciekawa. Trasa idealna na wyprawy indywidualne, grupowe i rodzinne.